Запитуєте – відповідаємо на окремі питання пенсійного законодавства.
Запитання.
В трудовій книжці ім’я не відповідає імені, яке записано в паспорті. Хто і як має виправити це, аби при призначенні пенсії за віком органами Пенсійного фонду України був зарахований стаж роботи по трудовій книжці?
Відповідь.
Трудова книжка - це основний документ, що підтверджує набутий стаж роботи до 1 січня 2004 року. Порядок заповнення трудових книжок визначено Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, яка затверджена наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту України від 29.07.1993 року №58.
Прізвище, ім’я та по-батькові працівника (ПІБ), яке зазначено в трудовій книжці, має відповідати прізвищу, імені та по-батькові (ПІБ) за паспортом особи. У разі наявності розбіжностей щодо написання ПІБ до трудової книжки вносяться зміни.
Згідно з пунктом 2.13 Інструкції зміна запису в імені особи, проводиться на першій сторінці трудової книжки: однією рискою закреслюється ім’я, що записано з помилкою, і вноситься запис правильного імені. На внутрішньому боці обкладинки зазначаються відповідні документи, які є підставою для внесення змін, та завіряються підписом уповноваженої особи та печаткою підприємства або відділу кадрів.
Це може зробити уповноважена особа на підприємстві, в установі чи організації за останнім місцем роботи пенсіонера на підставі його паспорта із зазначенням його номера, дати видачі та назви установи, яка видала цей документ.
Запитання.
Кому виплачується надбавка до пенсії за донорство та в якому розмірі?
Відповідь.
Статтею 12 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» передбачено, що донори, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз, або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України.
Відповідно до статті 13 даного Закону, особи, яким надано статус Почесний донор України та які мають відповідні підтверджуючі документи, мають право на отримання до пенсії надбавки за донорство у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. Законом України «Про Державний бюджет на 2024 рік» передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць складає 2920 гривень. Тому, відповідно, розмір цієї надбавки, що виплачується щомісячно до пенсії становить 292 гривні (2920 грн. х 10% = 292 грн.) При зміні показника прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць в Україні при прийнятті нового Закону України «Про Державний бюджет України» на наступний рік, розмір надбавки органами Пенсійного фонду України щораз автоматично переглядається. Для того, щоб отримувати таке підвищення до пенсії, особі необхідно подати в органи Пенсійного фонду України посвідчення «Почесний донор України».
Запитання.
Чи має право чоловік, який досяг 60 років, та набув 42 роки та 2 місяці страхового стажу, з яких - 35 років працював лікарем, на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком?
Відповідь.
Виплата одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України при призначенні вперше пенсії за віком. Виплачується грошова допомога працівникам відповідних закладів та установ, які до виходу на пенсію за віком не отримували яку небудь іншу пенсію, наприклад - за вислугу років, або по інвалідності, та які на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Вищезазначені особи повинні мати страховий стаж на відповідних посадах, зокрема, чоловіки 35 років, жінки 30 років. Якщо за наявними в особи документами виконуються всі вище перелічені умови, тоді під час призначення їй пенсії за віком має бути ще й виплачена одноразова грошова допомога.
До відома: право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій передбачено пунктом 7.1 розділу XV«Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення такої грошової допомоги, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1191 «Про затвердження порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати». До страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються в календарному обчисленні періоди роботи в закладах та в установах державної та комунальної форми власності на посадах, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Повернутись 18-09-2024, 13:41 Переглядів: 7 Автор: uszn