Про виплату до пенсії за віком доплати за понаднормовий стаж.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», при призначенні пенсії за віком, за наявності у особи понаднормового стажу, передбачена виплата до її пенсії за віком ще й доплати за понаднормовий стаж. Кількість років понаднормового стажу залежить від року виходу особи на пенсію за віком та кількості відпрацьованих нею років стажу.
У багатьох українців не вистачає страхового стажу, аби вийти на пенсію після досягнення ними 60 років. Водночас, є немало осіб, які все життя працювали офіційно і встигли накопичити таку велику кількість стажу, що вона перевищує встановлену законодавством норму. Норма понаднормового стажу у кожного пенсіонера є різною та залежить від року виходу на пенсію за віком. До початку пенсійної реформи в Україні, тобто, до жовтня 2011 року, необхідна норма страхового стажу становила: для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років. Решта стажу, що більша за ці показники, була понаднормовою. Ця норма рахується для таких пенсіонерів і на даний час. Після жовтня 2011 року норма страхового стажу зросла для чоловіків до 35 років, для жінок до 30 років.
Яким чином обчислюється кількість років понаднормового стажу?
Приклад 1. Чоловік має 40 років стажу роботи, та вийшов на пенсію за віком у грудні 2010 року. Враховуючи норму страхового стажу в 2010 році для чоловіків - 25 років, до його пенсії за віком, буде проведена доплата за 15 років понаднормового стажу: 40 років - 25 років = 15 років.
Приклад 2. Жінка має 35 років стажу роботи, вийшла на пенсію за віком у квітні 2021 року. Враховуючи норму страхового стажу для жінок, яка була встановлена після жовтня 2011 року - 30 років, доплата за понаднормовий стаж у такої особи буде здійснюватися за 5 років: 35 років - 30 років = 5 років.
Сума доплати за понаднормовий стаж залежить від розміру пенсії за віком особи та визначається як добуток одного відсотка розміру пенсії за віком на кількість перероблених років стажу. У разі, якщо пенсія за віком особи перевищує розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, сума доплати за понаднормовий стаж буде рахуватися як добуток одного відсотка від цього мінімуму, на кількість перероблених нею років стажу понад норму.
На даний час в Україні прожитковий мінімум для громадян, які втратили працездатність становить 2361 гривні. За методикою визначення доплати за понаднормовий стаж в 2024 році вона не може перевищувати 23,61 гривень за один рік понаднормового стажу. У разі, якщо особа вийшла на пенсію за віком, наприклад, в 2024 році, та має перероблених, до прикладу, 12 років понаднормового стажу, доплата за понаднормовий стаж буде розрахована наступним чином: 12 років х 23,61 гривні = 283,32 гривні (за умови якщо розмір пенсії за віком особи перевищує встановлений прожитковий мінімум для непрацездатних громадян). Вищезазначений розмір доплати буде виплачуватися особі щомісячно до її пенсії за віком.
Перерахунок суми доплати за понаднормовий стаж особі проводиться після звільнення її з роботи. При такому перерахунку буде застосовано один відсоток від нового показника прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, який діє на дату звільнення. Тому, після звільнення, необхідно обов’язково повідомляти про цей факт в органи Пенсійного фонду України, надавши заяву та відповідні документи.
При щорічному масовому автоматизованому перерахунку пенсій з 1 квітня, та з 1 червня та при проведенні перерахунків за індивідуальними зверненням осіб до органів Пенсійного фонду України щодо зарахування їм страхового стажу та врахування заробітної плати після призначення пенсії чи після попереднього перерахунку, перераховується і доплата за понаднормовий стаж через збільшення кількості перероблених років стажу.
Таким чином, пенсійна виплата особи включає у себе: суму пенсії за віком, доплату за понаднормовий стаж, та різного роду надбавок та підвищень, на які має право особа згідно пенсійного законодавства. Тому, дбаючи про свою майбутню пенсію, необхідно перш за все дбати про свій страховий стаж, уникати нелегальної праці, та не погоджуватися на виплату заробітної плати в конверті.
Повернутись 29-05-2024, 16:36 Переглядів: 6 Автор: uszn